owodorów, które mogły być stosowane przy niższym ciśnieniu roboczym w układzie chłodzącym. Po wycofaniu fluorowęglowodorów stosowano czynnik R12 (dichlorodifluorometan), który miał dobre właściwości termodynamiczne i wolno ulatniał się z układu chłodzącego. Jako szkodliwy dla warstwy ozonowej został zgodnie z podpisanym w 1987 roku Protokołem Montrealskim wycofany z użytku. W następnych latach stosowany był czynnik R134a (tetrafluoroetan) o dobrych właściwościach termodynamicznych, jest on jednak gazem cieplarnianym o bardzo wysokim indeksie GWP (1300). W związku z tym w Stanach Zjednoczonych i Japonii producenci zostali zobowiązani do bardziej wydajnych układów chłodzących, co zmniejszy zużycie czynnika. W Europie samochody od 2011 roku miały być wyposażone w układy klimatyzacji, w których czynnik R134a miał zostać zastąpiony nowym, o indeksie GWP niższym niż 150. Koncerny motoryzacyjne zwlekały z wprowadzeniem nowych regulacji, ostatecznie weszły one w życie w 2014 roku. W Europie stosowane są czynniki HFO1234yf (tetrafluoropropen: zbliżona charakterystyka termodynamiczna, indeks GWP=4) lub R744 (dwutlenek węgla, indeks GWP=1).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzacja
Sprawność działania domowej rekuperacji
Montaż domowej rekuperacji powinien być przeprowadzany przez profesjonalistów. Podstawową zaletą jej posiadania jest odczuwanie powiewu świeżego powietrza w domowych pomieszczeniach co sprawia, że można cieszyć się z panującej w nich temperatury i odpowiedniej cyrkulacji powietrza. Trzeba jednak pamiętać, że sprawność działania domowej rekuperacji uzależniona jest od wielu czynników i dlatego jej serwis również musi być przeprowadzany przez fachowe firmy. Tylko wówczas uda się doprowadzić ją do takiego stanu, który będzie w pełni zadowalający. W przeciwnym razie jej posiadanie nie zostanie docenione przez właścicieli domów. Należy jednak podkreślić, że na rynku usługowym działa wiele firm zajmujących się montażem rekuperacji w bardzo profesjonalny sposób.
Krótka definicja z Wikipedii. Klimatyzacja
Klimatyzacja – proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, mający na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, zapewniających dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka (warunki komfortu) lub optymalne warunki dla określonego procesu przemysłowego (np. w przemyśle elektronicznym).
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Klimatyzacja