Fotowoltaika dla głuptasów - dom i ogród

instalacje fotowoltaiczne toruń

Dlaczego warto zakładać kolektory słoneczne?

W Polsce coraz częściej stosowane są rozwiązania, w których stosowana jest energia odnawialna - to pozwala nie tylko na oszczędności poszczególnych jednostek, ale również w znaczącym stopniu chronić środowis

Fotowoltaika dla głuptasów - dom i ogród instalacje fotowoltaiczne toruń
ko naturalne. Coraz częściej w tym celu zakładane są kolektory słoneczne.

Fotowoltaika opiera się na wykorzystaniu paneli słonecznych, pozwalających zamieniać energię pochodzącą z promieniowania słonecznego na prąd. Jest to rozwiązania które może być stosowane zarówno w firmach czy zakładach produkcyjnych, jak i prywatnych domostwach. Takie rozwiązanie to nie tylko duża oszczędność dla jednostki korzystającej z możliwości fotowoltaiki. Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jest to jeden z najlepszych sposobów ochrony środowiska naturalnego.

Czym są kolektory słoneczne tak oszczędne i wartościowe? Ich wygląd można porównać nieco do dużego lustra. Takie panele ze względu na swoją skuteczność działania montowane są przede wszystkim na dachach oraz ścianach budynków (w tych miejscach promieniowanie słoneczne jest najsilniejsze i trwa najdłużej, co pozwala na zgromadzenie znacznie większej energii przekształconej na prąd, niż w przypadku instalacji kolektorów słonecznych w zupełnie innych miejscach).


Głównym czynnikiem jaki je wywołuje jest

Zmiany klimatyczne to jest fakt udowodniony. Głównym czynnikiem, jaki je wywołuje, jest emisja szeregu gazów cieplarnianych. Z gazów tych największe znaczenie ma dwutlenek węgla. Za emisję dwutlenku węgla odpowiada głównie spalanie paliw kopalnych.

W jaki sposób wpływamy na zmiany klimatu?

Do paliw kopalnych zaliczamy między innymi ropę naftową oraz węgiel. Pierwsze paliwo wykorzystywane jest głównie w transporcie, jako paliwo naszych samochodów. Drugie przede wszystkim wykorzystuje energetyka i ciepłownictwo. Z pierwszego w naszym kraju będzie jeszcze bardzo długo ciężko zrezygnować. W drugim przypadku z pomocą przychodzi nam fotowoltaika.

Fotowoltaika

Fotowoltaika do niedawna była traktowana jako drogi bajer dla bogaczy oraz eko-zakręconych ludzi. Obecnie dzięki temu, że zmieniły się przepisy, rozwiązanie to jest nie tyle ekologiczne i opłacalne. Kolektory słoneczne, jakie zamontujemy na dachu, nie kosztują mało. Instalacja, która w szczytowym momencie może wytworzyć 5-8kW kosztuje ok. 25 000zł. Energię, którą wyprodukujemy z nadwyżką, oddajemy jednak do elektrowni. 80% tej energii możemy w czasach niedoboru odebrać za darmo z sieci energetycznej. Energia odnawialna oparta na kolektorach zwraca się po ok. 10 latach pracy instalacji. Instalacja działa natomiast 25 lat lub dłużej.


Koszt założenia instalacji fotowoltaicznej na budynku

Z biegiem czasu rośnie świadomość społeczeństwa na temat zanieczyszczenia środowiska i stale zwiększającego się ocieplenia klimatu. Dzięki temu coraz więcej osób poszukuje alternatywnych, bardziej ekologicznych rozwiązań w różnych dziedzinach życia. Spora ilość osób rezygnuje między innymi z kupowania żywności i kosmetyków w plastikowych opakowaniach. Restauracje i bary rezygnują ze słomek plastikowych na rzecz ich papierowych odpowiedników.
Młodzi ludzie często ograniczają korzystanie z samochodu i na co dzień poruszają się rowerem bądź hulajnogą.
Poprzez groźny dla zdrowia smog wielu właścicieli nieruchomości rezygnuje z używania tradycyjnych pieców centralnego ogrzewania, które wytwarzają szkodliwe toksyny.
Dzięki temu fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna. Wiele osób docenia jej liczne zalety. Energia odnawialna jest całkowicie bezpieczna, a ponad to pozwala zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy na ogrzewaniu.
Odpowiednio dobrane kolektory słoneczne są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania całej instalacji. Koszt założenia instalacji fotowoltaicznej na budynku jednorodzinnym to koszt rzędu kilkunastu tysięcy złotych. Wstępną wycenę można uzyskać w specjalistycznej firmie.